Skip to main content

Latarka to sprzęt, który może być przydatny w niezliczonej ilości sytuacji – od nocowania pod namiotem po konieczność oświetlenia naprawianego urządzenia. Taki sprzęt przyda się w każdym domu, w każdym mieszkaniu na przykład gdy są problemy z energią elektryczną. Miłośnik wędrówek po górach poważnie traktujący swoją pasję nie wyruszy bez niej w teren. W niektórych zawodach ich użycie jest niezbędne do wykonywania zadań. Krótko mówiąc – zastosowanie latarek jest ogromne. Sztuką natomiast jest takie dopasowanie, taki wybór, aby dostosować model do konkretnych potrzeb. I aby to skutecznie zrobić należy wziąć pod uwagę różne parametry szukanego urządzenia. Spróbujmy przyjrzeć się wybranym cechom.

Źródło światła i system zasilania latarki

Współczesne latarki są zwykle zaopatrzone w żarówki albo diody LED. Te drugie dominują, ponieważ są bardziej efektywnymi źródłami światła, potrafią lepiej (mniejsze straty) zamienić energię elektryczną na światło. Latarki z diodami mogą posiadać różną ich ilość, ale także różną charakterystykę ledów. Barwa światła, moc strumienia światła (co w połączeniu z optyką będzie mieć wpływ na choćby skuteczny zasięg), stopień rozproszenia/skupienia wiązki czy trwałość (żywotność). Zanim zdecydujemy się na zakup warto przeglądnąć opis danego modelu latarki i porównać z innymi. Profesjonalne sklepy (zachęcamy do sprawdzenia w naszym sklepie vayox.pl ) rzeczowo i konkretnie prezentują szczegóły techniczne każdego produktu.

Oprócz źródła światła w latarce warto pochylić się nad rodzajem zasilania. Najczęściej spotykane rozwiązania to zasilanie akumulatorowe, zasilanie bateryjne lub mieszane. Oprócz specyfiki zasilania latarki, szczególnie w przypadku opcji akumulatorowej trzeba upewnić się w jaki sposób możemy naładować latarkę. Czy będziemy potrzebować specjalnej ładowarki, a może wystarczy skorzystać z dostępnego innego urządzenia poprzez np. podłączenie kablem USB (odpowiednim – uwaga: mamy kilka rodzajów gniazd), a może poprzez wpięcie bezpośrednio do gniazdka sieci elektrycznej. W przypadku baterii należy naturalnie zadbać o zaopatrzenie się w ich konkretny rodzaj oraz ilość (pamiętajmy, że nie wszędzie, nie w każdym sklepie są takie konkretne dostępne).

Tryby pracy, tryby rodzaju oświetlenia

Latarki mogą dysponować różnymi trybami oświetlenia. Wiele modeli umożliwia przełączanie między trybami w trakcie korzystania. Często spotykane przykładowe rodzaje pracy lampki to::

  • stała jasność – światło jest stałe, nie zmienia intensywności,
  • jasność regulowana – latarka oferuje zmianę i dostosowanie światła do aktualnych potrzeb, warto pamiętać, że mniejsza moc to dłuższy czas pracy latarki na jednym naładowaniu źródła zasilania,
  • tryb stroboskopu – światło jest w formie błysków, może być przydatne np. do celów sygnalizacyjnych,
  • tryb SOS – światło emitowane jest w formie określonej sekwencji, która jest uniwersalnym sygnałem o pomoc, może to być szczególnie pomocne dla nocnych turystów wybierających trudne trasy.

Warto zorientować się też czy został określony zasięg światła danej latarki, ale też jaki barwę światła emituje dany model (głównie zależy od zastosowanego źródła światła). Zwykle jest to barwa biała, ale również w tym przypadku – o czym wiedzą osoby zajmujące się np. fotografią czy grafiką -może być charakteryzowana temperaturą barwową podawaną w skali K (kelwinów). W określonych okolicznościach można rozważyć używanie koloru np. niebieskiego albo zielonego co może ułatwić wtopienie się w otoczenie w warunkach zmroku czy ciemności.

Obudowa i wielkość latarki

Jak dopasować wielkość i rodzaj obudowy? Kluczową informacją jest odpowiedź na pytanie: do czego i w jaki sposób będzie używana latarka?. Czy do podstawowych i sporadycznych prac domowych czy eksplorowana przy ekstremalnych turystycznych wyprawach, a może wykorzystywana w akcjach ratowniczych czy poszukiwawczych? Latarki z plastikową obudową są lżejsze od tych metalowych, ale zwykle charakteryzuje je mniejsza wytrzymałość mechaniczna i na warunki atmosferyczne. Równie istotne jest to czy urządzenie jest odpowiedniej wagi i wielkości ponieważ bardzo uciążliwym może być noszenie ciężkiego i dużego sprzętu. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że więcej i ciężej zwykle oznacza więcej światła i dłuższy czas pracy. Ważny (jak często) złoty środek, priorytety przy określaniu potrzeb i czy dany sprzęt je spełnia.

Ze względu na sposób użycia wybieramy czy latarka ma być ręczna czy czołowa? Latarki czołowe umożliwiają to, że używający ma wolne obie ręce – są przydatne np. przy uprawianiu sportu. Z kolei latarka ręczna pozwala na większą kontrolę strumienia światła.

Klasyfikacje latarek

Słuchając lub czytając o latarkach można spotkać się klasami urządzeń. Wśród często występujących można spotkać:

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą latarek VAYOX. Dla ułatwienia asortyment jest sklasyfikowany w kategoriach (według wyżej wymienionych klas – wystarczy kliknąć w nazwę).

Zapraszamy do kontaktu

W razie wątpliwości dotyczących sposobu funkcjonowania i/lub wyboru produktu zachęcamy do kontaktu z Vayox na przykład poprzez formularz kontaktowy lub infolinię.
Odpowiemy na wszelkie pytania.